LOW-NOISE HYDROPHONE WITH PREAMPLIFIER
Hydrophone Type 8106 features a built-in, thick-film, and low noise, 10 dB preamplifier, delivering signal conditioning for transmission over very long distances. This makes Hydrophone Type 8106 suitable for underwater sound measurements down to 1000 meters depth.
Type 8106 is a wide-range, piezoelectric hydrophone with preamplifier for making absolute sound measurements over the frequency range 7Hz to 80 kHz, featuring an impressive receiving sensitivity of −173dB re 1V/μPa.
| Hydrophone Types 8103, 8104, 8105, 8106 | Data Sheets | English |
| Hydrophones Types 8103, 8104, 8105 and 8106 | Manual | English |
| Sensitivity | 2.24 mV/Pa |
| Lower frequency | 3 Hz |
| Higher frequency | 80 kHz |
| Maximum operating static pressure | 267 dB (9.8 × 10^6 Pa) |
| Mounting space - length | 182 mm |
| Mounting space - length | 7.17 in |
| Mounting space - width | 32 mm |
| Mounting space - width | 1.26 in |
| Mounting space - height | 182 mm |
| Mounting space - height | 7.17 in |
프리앰프는 7Hz 고역 필터와 인서트 전압 보정 기능을 제공하지만 하이드로폰을 프로젝터로 사용할 수는 없습니다.
하이드로폰은 높은 정압을 견딜 수 있도록 제작되었으며 작동 상한은 107 Pa (100 atm / 1000 m (3250 ft.) 해양 깊이)입니다.
통합 방수 커넥터를 통해 케이블을 빠르게 분리할 수 있으며 교체 및 보관이 매우 쉽습니다.