SPHERICAL HYDROPHONE
Spherical hydrophone with rugged construction capable of withstanding pressures of up to 9.8 MPa (100 atm; 1000 m (3250 ft) ocean depth) and featuring exceptional directional characteristics.
Type 8105 is a robust spherical hydrophone usable down to 1000 m ocean depth with excellent directional characteristics.
| Hydrophone Types 8103, 8104, 8105, 8106 | Data Sheets | English |
| Hydrophones Types 8103, 8104, 8105 and 8106 | Manual | English |
| Sensitivity | 0.056 mV/Pa |
| Lower frequency | 0.1 Hz |
| Higher frequency | 160 kHz |
| Maximum operating static pressure | 263 dB (9.8 × 10^6 Pa), 261 dB (9.8 × 10^6 Pa), 265 dB (9.8 × 10^6 Pa), 266 dB (9.8 × 10^6 Pa), 262 dB (9.8 × 10^6 Pa), 264 dB (9.8 × 10^6 Pa), 260 dB (9.8 × 10^6 Pa) |
| Mounting space - length | 93 mm |
| Mounting space - length | 3.66 in |
| Mounting space - width | 22 mm |
| Mounting space - width | 0.87 in |
| Mounting space - height | 93 mm |
| Mounting space - height | 3.66 in |
List of accessories available for all variants of this family
| Product Code | Description |
|---|---|
AC-0034---
|
Cable HP,2xAWG18 WB MIL-C-915 D9.9mm |
0.1Hz에서 160kHz까지 절대 음향 측정을 위한 소형 구형 트랜스듀서로, 수신 감도는 −205 dB re 1V/μPa입니다. 이 함선은 견고하여 최대 107 Pa(100 기압; 1000 m (3250 ft) 해심의 압력을 견딜 수 있습니다.
이 하이드로폰은 우수한 방향성을 가지고 있는데, 100 kHz에서는 x-y(방사면) 360°, x-z(축) 평면에서 270° 전방향성을 유지합니다.