CALIBRATION STANDARD HYDROPHONE
A wide-range general purpose hydrophone that can also be used as a sound transmitter, making it ideal for calibration purpose. The hydrophone is supplied with 10 m waterblocked low-noise shielded cable to MIL-C-915 with BNC plug.
Miniature Hydrophone Type 8103 A small transducer with a high sensitivity relative to its size and good all-round characteristics; applicable to laboratory, industrial and educational use. Its high?frequency response is valuable when measuring pressure-distribution patterns in ultrasonic-cleaning baths, for example.
| Hydrophone Types 8103, 8104, 8105, 8106 | Data Sheets | English |
| Hydrophones Types 8103, 8104, 8105 and 8106 | Manual | English |
| Sensitivity | 0.056 mV/Pa |
| Lower frequency | 0.1 Hz |
| Higher frequency | 120 kHz |
| Maximum operating static pressure | 273 dB (4 × 10^6 Pa), 265 dB (4 × 10^6 Pa), 271 dB (4 × 10^6 Pa), 266 dB (4 × 10^6 Pa), 270 dB (4 × 10^6 Pa), 269 dB (4 × 10^6 Pa), 268 dB (4 × 10^6 Pa), 264 dB (4 × 10^6 Pa), 263 dB (4 × 10^6 Pa), 267 dB (4 × 10^6 Pa) |
| Mounting space - length | 120 mm |
| Mounting space - length | 4.73 in |
| Mounting space - width | 21 mm |
| Mounting space - width | 0.83 in |
| Mounting space - height | 120 mm |
| Mounting space - height | 4.73 in |
List of accessories available for all variants of this family
| Product Code | Description |
|---|---|
AC-0034---
|
Cable HP,2xAWG18 WB MIL-C-915 D9.9mm |
0.1Hz ~ 120kHz의 주파수 범위에서 절대 음향 측정을 수행할 수 있는 광범위 표준 측정 변환기로, 수신 감도는 -205dB re 1V/μPa입니다.
8104형 표준 교정용 수중음향탐지기는 음향 송신기(투사기)로도 사용할 수 있어 상호성, 교정 투사기 및 비교법을 이용한 교정에 이상적입니다.