MINIATURE HYDROPHONE
Miniature Hydrophone Type 8103 is a small piezoelectric transducer designed for high-frequency laboratory and industrial use. The instrument is particularly useful in the acoustic study of marine animals or for cavitation measurement.
Miniature Hydrophone Type 8103 is designed for high-frequency laboratory and industrial use and is supplied with an integral 6m cable terminated 10-32 unf microdot plug.
| Hydrophone Types 8103, 8104, 8105, 8106 | Data Sheets | English |
| Hydrophones Types 8103, 8104, 8105 and 8106 | Manual | English |
| Sensitivity | 0.029 mV/Pa |
| Lower frequency | 0.1 Hz |
| Higher frequency | 180 kHz |
| Maximum operating static pressure | 260 dB (4 × 10^6 Pa), 262 dB (4 × 10^6 Pa), 256 dB (4 × 10^6 Pa), 258 dB (4 × 10^6 Pa), 257 dB (4 × 10^6 Pa), 255 dB (4 × 10^6 Pa), 253 dB (4 × 10^6 Pa), 254 dB (4 × 10^6 Pa) |
| Mounting space - length | 50 mm |
| Mounting space - length | 1.97 in |
| Mounting space - width | 9.5 mm |
| Mounting space - width | 0.37 in |
| Mounting space - height | 50 mm |
| Mounting space - height | 1.97 in |
소형 수중청음기 Type 8103은 0.1Hz에서 180kHz의 주파수 범위에서 절대 음향 측정을 위한 소형 고감도 수중청음기로, 수신 감도는 1V/μPa 기준 −211dB입니다. 높은 감도와 우수한 종합적 특성으로 인해 실험실, 산업 현장 및 교육 현장에서 사용하기에 이상적입니다.
이 수중청음기의 고주파 응답 특성은 해양 생물에 대한 음향 조사 시 특히 유용하며, 초음파 세척 욕조 내 압력 분포 패턴 측정에도 효과적입니다.