CTS600ID
Transdutor de corrente ultra-estável, de alta precisão e tecnologia
fluxgate.
Medição de corrente DC e AC não invasiva e isolada até 600 A RMS.
Corpo totalmente em alumínio para excepcional blindagem CEM.
Faixa estendida de temperatura operacional
Grande abertura ø27,6 mm para cabos e réguas de barramentos.
Conexão industrial padrão DSUB 9 pinos.
HBK's CTS/CTM series of current transducers feature industry-standard, fluxgate, closed-loop technology. The second harmonic zero flux detection ensures the highest accuracy and lowest drift. With the high-bandwidth support, they can be used with fast rise time signals, such as those found in electric drives or other inverter-based power applications. The 1U rack-mountable interface unit can support any mix of up to six CTs.
Highest possible accuracy – for AC or DC signals
Easy to Use – mounted in minutes
Reliable operation – advanced EMC and overload protection
| CTx - Folha de dados | Data Sheets | English |
| CTx - Folha de dados | Data Sheets | Japanese |
| CTx - Folha de dados | Data Sheets | Italian |
| CTx - Folha de dados | Data Sheets | French |
| CTx - Folha de dados | Data Sheets | German |
| CTx - Folha de dados | Data Sheets | Spanish |
| CTx - Folha de dados | Data Sheets | Chinese |
| Current Transducers - Guia rápido | Quick Start Guide | English, Italian, French, Portuguese, Chinese, Korean, German, Spanish, Japanese |
| CTx - Manual de operação | Manual | English |
| How to Download Functional Test Report for Current Transducer | Tutorial | English |
Certificates and Approvals
| CTx - Declaração de conformidade | Declaration of Conformity | English |
| CTS various models - CAD | CAD Step Files |
| Tipo/tecnologia | Fluxgate |
| Corrente Nominal RMS | 600 A |
| Corrente nominal CC | 900 A |
| Largura de banda (-3 dB) | 500 kHz |
| Proporção (Primário: Secundário) | 1 : 1500 |
| Tamanho da abertura | 27.6 mm |
| Tamanho da abertura | 1.1 in |
| Product Code | Description |
|---|---|
|
|
Interface do transformador, 6 canais |