1/4‐INCH MICROPHONE PREAMPLIFIER TYPE 2670
Microphone Preamplifier Type 2670 is designed to operate over a wide range of temperature, humidity and other environmental conditions. Delivered with an integral 2M cable with 7-pin LEMO plug.
TYPE 2670
The preamplifier Type 2670 is very compact and operates over a wide range of temperature, humidity and other environmental conditions.
| Code | Nombre |
|---|---|
| -2670--PTO- | "Preamplificador de micrófono de 1/4"" c |
| -2670-D-030- | 1/4" Microphone Preamplifier, integral |
| -2670-W-003- | 1/4 inch short Microphone preamplifier |
| -2670-W-012- | Short 2670 Pre-Amplifier, / 10,0 m |
| Polarization | Classical |
| Lower frequency | 15 Hz |
| Higher frequency | 200 kHz |
| Diameter | 1/4 inch |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 60 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 140 °F |
| Connector | Lemo 7-pin |
| Calibration facility | CIC |
List of accessories available for all variants of this family
| Product Code | Descripción |
|---|---|
UA-0160---
|
"Adaptador de micrófono de 1/8"" para pr |
ZG-0350---
|
Adaptador a LEMO |
El alto límite de distorsión, junto con un nivel de ruido inherente extremadamente bajo, proporciona un amplio rango dinámico. Puede conectar micrófonos de ¼" directamente y micrófonos de 1/8 pulgadas utilizando un adaptador. El preamplificador, los cables y sus conectores cumplen todos los requisitos EMC. Puede verificar el estado del micrófono, el preamplificador y el cable in situ utilizando su técnica patentada de calibración por inyección de carga (CIC).
La baja impedancia de salida y la alta capacidad de corriente de salida permiten utilizar cables largos entre el preamplificador y el instrumento de medición sin pérdida de calidad de señal.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
UA-0160---